Анохина Елена Анатольевна
учитель английского языка
Липецкая область, г. Лебедянь, МБОУ «Гимназия № 1 имени Н.И. Борцова»
Свидетельство о публикации в электронном СМИ: СВ №199414
Наименование конкурса: Всероссийский конкурс профессионального мастерства «Лучшая разработка внеклассного или внеурочного мероприятия, в рамках реализации ФОП»
Наименование конкурсной работы: Сценарий учебно-воспитательного мероприятия «Путешествие в мир сказок» («Travelling to the World of Fairy Tales»)
Итоговая оценка: 2 место,  77 баллов(-а)
Диплом Всероссийского конкурса, бланк: ЕА №199414


Аннотация

 

Данный сценарий учебно-воспитательного мероприятия «Путешествие  в  мир сказок» может использоваться в  рамках внеурочной деятельности с учениками  6 классов. Его целью является  не  только расширение  кругозора и знаний  детей  о сказках и биографии известных писателей, но и привитие  любви  к чтению. В настоящее время все меньше  и меньше  детей  увлекаются чтением книг, а  данное  мероприятие  направлено на  вдохновение  детей к чтению русской  и зарубежной  литературы. Ведь именно чтение  дает человеку те ценные знания, которые  он использует в своей  жизни. Это внеклассное  мероприятие  помогает учителю привить интерес к чтению, так как  оно построено в форме  виртуального путешествия, поэтому  дети узнают  новое в увлекательной  и игровой  форме. Кроме  этого, в конце мероприятия они готовят инсценировку сказки, что способствует  развитию речи на  английском языке, привитию интереса к  изучению иностранного языка и дает возможность  проявить свой актерский талант и умение взаимодействовать друг с  другом и с аудиторией. Данное мероприятие  имеет большой  воспитательный  потенциал.

 

Внеклассное  мероприятие

Тема: “Travelling to the  World  of  Fairy Tales”. (Путешествие  в  мир сказок)

 

Цель: 

— обобщить знания по сказкам зарубежных писателей;
— расширить кругозор учеников;
— прививать любовь к чтению;
— воспитывать нравственные качества личности: доброту, внимание, заботу об окружающих;


Образовательная: знакомство  детей с биографией  мировых известных писателей  и их сказками.

 

Развивающая: 

— развитие  внимания, памяти, воображения, умения  работать в сотрудничестве; 

— совершенствование умения и навыка практического владения английским языком по заданной теме;

— развитие навыка изложения информации по заданной теме;

-развитие навыка владения аудиторией;

— развитие навыка аудирования;

-развитие творческих способностей; 

-развитие навыка поведения на сцене перед аудиторией.

 

Воспитательная: 

— воспитание  командного духа, уважения к своим  одноклассникам, к культуре  разных стран; 

— воспитание  интереса к  изучению иностранного языка и чтению как на английском, так  и на русском языке; 

— воспитания  навыка корректного поведения  перед публикой;

— воспитание  командного духа. 

 

Планируемые  результаты:
УУД: 

личностные

 – формировать эмоциональную отзывчивость;
— откликаться на эмоции друзей;
— сопереживать персонажам сказок;

регулятивные:

 – учить слушать взрослого и выполнять его инструкции, планировать свои действия;

 

познавательные: 

– учить поиску и отбору необходимой информации; 


коммуникативные: 

— учить умению сотрудничать: слышать, слушать и понимать собеседника;

 выражать свои мысли в речи. 

 

Оснащение мероприятия:

 классная доска, мультимедийная  презентация, проектор, ноутбук, раздаточный материал с текстами и материалами к конкурсам, сценические реквизиты и костюмы, стенд с выставкой книг со сказками.

 

Ход мероприятия:

  • Знакомство с известными сказками писателей  разных стран   (10 мин)

Teacher: Good afternoon, dear friends! I am glad to see you. I know  that you  have  read a  lot  of  fairy tales  of  different  countries  from your childhood. Do you  like  fairy tales?  Raise  your  hand  up if  you  like  fairy tales. Not  only  Russian  children like  fairy tales but people  of  different  countries  like  them too. Reading tales is useful, important  because they develop our outlook; imagination and moral values. They  teach us to be  kind,  honest, hospitable and so on. So, today we will travel to fairy tales of different countries. Welcome to the world of fairy tales. 

Let’s  start our  travelling  with   Russian fairy tales. Russian folk fairy tales  have  very important  place in our  culture. In our  country tales were  written to  tell children in a   simple  way about  the  danger of  the  grown-ups. Russian fairy tales  teach them to be  friends  with each other, to explain their love and  do kind and  brave  things. We know  such fairy tales  as: Bun, the  Frog Princess, the Wooden house, Three little pigs, the  Turnip, Porridge from an ax and so on. Also  there are  a  lot  of  writers who wrote   tales  for  children. For example: Nikolay Nosov (Neznaika  on the  Moon, The  adventures  of  Neznaika  and  his  friends), Eduard Uspensky (Crocodile Gena  and  his  friends), Sergey Aksakov (the  Scarlet Flower), Peter Ershov (the  Little Humpbacked Horse), Alexander Pushkin (Gold Fish, the tale of the Dead Princess and the seven heroes, The Tale of Tsar Saltan) and  so on. 

Let’s continue our   travelling and  go to France. Let’s  talk about  famous  French writer Charles Perrault . He was  born in  1628. He was  a  clever boy and  got the  diploma  of  a  lawyer. He  began to write  tales  when they were  very popular in France  but  he   used  a  nick name, he  was  afraid  that people  thought  it was  not  serious  for  him to write  tales. Charles  Perrault  used  folk tales  as a  basis of  his  tales  and  added some  new  things. So,  he became a  well-known  writer of  fairy tales  in the  world and   began to use  his  own name. His  world famous  tales are : Cinderella, the Sleeping  Beauty, the  little  Red Riding  Hood, Puss in Boots. 

The  next stop of  our  travelling  is  Germany. Try to remember  well-known authors  Grimm Brothers. Their  names  were Jacob and  Wilhelm. They were  born in a  small town. They started to gather tales  early.  They got  tales  from  different  parts  of their  country. So,  a  lot  of world famous  fairy tales  appeared. They are: Snow-white,  Hansel and Gretel, Rapunsel,  The  Bremen town Musicians and  so on. 

OK, let’s  go to  Denmak and  talk about  Hans Christian Andersen. He was born in  1805 during  the  Napoleon wars in  an old town in a  poor family. First fairy tales  he   heard  from his  father. He  changed  them in his  own way. So, he  presented a lot  of   great tales to the  world such as “The  little  Mermaid”, “Thumbeline”, “The  snow  Queen”, “The  Ugly  Ducking”, “The  princess and  the  Pea”. 

And  our  last stop will be  in Great Britain. There are  also a  lot  of  well-known fairy tales for  you. Let’s  remember some  authors and  their  tales. For example,  Lewis  Carroll with  “Alice’s Adventures  and  Wonderland”,  Roald  Dall and  “Charlie and  the  Chocolate  Factory”, Rudyard Kipling and  his  “ Mowgli”, Robert Stevenson  — “Treasure Island”,  Alan Milne “Winnie-the-Poor”, Pamela  Trevers – “Marry Poppins” , Oscar Wilde “The  Happy Prince”, “The  Selfish Giant”,  John Tolkien “ Lord of the  Rings”, “Hobbit”, Joan Rowling “Harry Potter” and   others. 

 

  • Знакомство с  мультфильмами по мотивам сказок (7 мин)

We can see that there are a  lot  of  great fairy tales  of the  world-famous writers which we have  read. But   I hope  that you  not  only  read  but  watch fairy tales. There are   a  lot  of cartoons which were filmed based  on fairy tales in Russia and  other countries, for example, in the  USA. Cartoons  are small interesting  films  which  help to develop children’s  imagination and  teach them  to contact with  people and  nature. Look at the  screen and try to remember fairy tales.

And  now watch a short cartoon based  on the  fairy tale of  Oscar Wilde “The  Happy Prince” and  try to find the  moral of this tale. Moral: we  should  help people   in need, we should  be  kind  to each other and  we will be happy.

 

  • Проведение конкурсов

And  now  let’s  divide  into  three  groups  and  check how  much you  know  about  fairy tales. 

 

Task 1  “Mosaic” (3 мин)

Every  group should   do the  puzzle as  quickly as  it can. Then you  should name  the   tale  and  the  author of the  tale.

Keys:

1 – “Snow-white” Hans  Christian Andersen

2 – “The  Little  Red Riding  Hood” Charles Perrault

3 – “the  Little Humpbacked Horse”  — Peter Ershov

 

Task 2  “Name  the  tale” (3 мин)

You should  read  general words and   guess the   name  of the  fairy tale.

  1. group 

(miller, a dog, a  donkey, a  cock, a  cat, a  princess) 

Keys:

“The  Bremen town musicians” 

(a  boy, a  girl, a  grandmother, a rose, snow, queen) 

Keys:

“The  Snow Queen”

 

  1. group

(3 brothers,  a  princess, an  arrow, a  frog, the  tsar) 

Keys:

“The  Frog Princess”

(a  bear, a  pig,  honey,  forest, a  donkey, an owl) 

Keys:

 “Winnie-the-Poor”

 

  1. group

(a  ball, a  prince,  a stepmother, a  shoe, a  girl, 2 sisters, a  pumpkin) 

Keys:

“Cinderella”

(a troll, a  forest,  a ring,  kings) 

Keys:

 “Lords of the  rings”

 

Task 3 “A Bureau of finds” (5 мин)

Look at the table. Here you can see different subjects. The characters have lost their things. Please, help to find them. Name these subjects and say whom they belong to.

  1. Аn apple (Snow white)
    2.  А shoe (Cinderella)
    3. А red hat (Red Riding Hood)
    4.  А shell (Mermaid)
    5. Аhair brush (Rapunzel)
  1. a ring  (Frodo from the   lords of the  rings)
  2. a  magic wand (Harry Potter)
  3. a  mirror (a  stepmother from the  tale   The  dead  princess and  seven heroes)

 

Task 4 “Match tales” (4 мин)

Here you can see the names of the countries and  the names of  the  fairy tale. Match the name of the fairy tale and the country it comes from. 


Group 1

Country Fairy tale
  1. Russia
  1. Alice in Wonderland
  1. England
  1. Rapunzel
  1. Germany
  1. Cinderella
  1. France
  1. Crocodile Gena  and  his  friends
  1. Denmark
  1. Gold Fish

Keys:

1 – d, e;  2 – a; 3 – b; 4 – c

Group 2

Country Fairy tale
  1. Russia
  1. Marry Poppins
  1. England
  1. Snow-white
  1. Germany
  1. Neznaika  on the  Moon
  1. France
  1. Thumbeline
  1. Denmark
  1. the Sleeping  Beauty

Keys:

1 – c;  2 – a; 3 – b; 4 – e;  5 – d.

 

Group 3

Country Fairy tale
  1. Russia
  1. The  Bremen town Musicians
  1. England
  1. The  Ugly  Ducking
  1. Germany
  1. Bun
  1. France
  1. The  Happy Prince
  1. Denmark
  1. the  little  Red Riding  Hood

Keys:

1 – c; 2 – d; 3 – a; 4 –e;  5- b. 

 

Task 5 “Make up the  character” (5 min)

Find  the  name  of  a tale character using  these  letters.  Put  the  letters  in a  right  order. 

 

Group 1

ORODF (FRODO)

REGLET (GRETEL)

THULIMBENE (THUMBELINE)

 

Group 2

LESHAN (HANSEL)

LARELCINDE (CINDERELLA)

ATNLSA (SALTAN)

 

Group 3

UPRALEZN (RAPUNZEL)

AIDMMER (MERMAID)

NAIKANZE (NEZNAIKA)

 

Teacher: OK, good for  you . You could show that you know  a  lot  of  fairy tales. And  now  try to imagine  that you  are travelling   through the  time  machine  and  now  you  are  in the  tale  “Cinderella”.

 

  • Инсценировка сказки «Золушка» (6 мин)

Presenter: ONCE there was a gentleman who married, for his second wife, she was cruel. She already had two daughters who were exactly like her in all things. He had, by his first wife, a young daughter, she was  kind and hardworking. This sweet little girl missed her mother, who had died.

Scene 1

Входит отец.
Cinderella (подбегает к отцу): Good morning, Daddy! I love you!
Father (гладит Золушку по голове): Good morning, dear! How are you?
Cinderella (улыбается): Fine, Daddy, fine. And you?

Father: OK

Presenter: It happened that the King’s son gave a ball, and invited all finest gentlemen and ladies of the city. Our young misses were also invited.

Входит мачеха с дочерьми.
Stepmother (надменно подняв голову): We’ll go to the ball today. Cinderella, clean this mess and I want a party dress.
Stepsister1 (прихорашивается перед зеркалом): And I want a dress.
Stepsister2: (топает ногой): And I want a nice dress.
Stepmother (бросает на пол вещи): Cinderella, clean this mess! (дает ей длинный список домашних дел).
Stepsister1 (хихикая): You can’t go to the ball….
Stepsister2: …. until you do this all! 
Мачеха с дочерьми уходят.
Cinderella (читает вслух): Clean the house, wash the blouse, make food… Oh, it’s not good (плачет). 

 

Scene 2

Золушка плачет. Появляется фея.
Fairy: Why are you crying, dear, why? Please, don’t cry!
Cinderella (плачет): I can’t go to the ball, because my dress is very old.

Fairy: I can help you. Look at me! Close your eyes. One-two-three! (взмахивает
волшебной палочкой)

Золушка кружится и снимает с себя старый фартук. Фея, танцуя, приносит Золушке туфельки и она их надевает.
Cinderella (изумленно смотрит на свое новое красивое платье): I can’t believe this dress is mine! Thank you, fairy, you are so kind.
Fairy (грозит Золушке пальцем): But at twelve o’clock you must be here… or your dress will disappear.
Cinderella (радостно): Oh, yes, it’s clear.

 

Scene 3

Queen (обращается к гостям): The ball is on. Let’s dance and play.
King (обращается к гостям): Let’s have a lot of fun today!
Звучат торжественные оркестровые звуки.

Появляется Золушка в бальном платье. Все смотрят на нее с восхищением.

Queen (обращается к королю): Look at that girl!
King (восхищенно): She’s so nice and slim!
Prince (подходит к Золушке): Hello! Let’s dance! You are my dream!
Принц и Золушка танцуют. Часы бьют 12.
Cinderella (испуганно): It’s twelve o’clock and I must run. Bye-bye. I had a lot of fun (Убегает, теряя одну туфельку)! 
Принц поднимает туфельку, вздыхает и печально уходит со сцены. Все остальные гости бала тоже покидают сцену.

Scene 4 

Presenter: After that Prince said that   he would marry the young woman whose foot would perfectly fit the shoe. He sent out his most trusted advisiers from the palace, who began to try it upon the princesses.

Утро.  На сцене появляется принц со стражниками. Мачеха с дочерьми выходят, зевая и потягиваясь. Золушка накрывает завтрак на стол. Отец выходит с газетой.
Prince (обращается к мачехе и дочери): We know you were at the ball. Try on this shoe.
Сводная сестра 1 старается надеть туфельку.
Stepsister 1 (раздраженно): Oh, it’s very small!!!
Сводная сестра 2 тоже пытается её надеть.
Stepsister2 : Oh, it’s too small!!! (сдвигает брови и сердится)
Prince (замечает Золушку): But who is that girl? Come here, please! Try on this shoe, pretty Miss!
Stepmother (возмущенно качает головой): But she didn’t go to the ball!!!
Father (принцу): Give her the shoe! Her foot is small.
Золушка надевает туфельку, а фея приносит ей вторую.
Prince (встает на одно колено перед Золушкой): I’m happy that I’ve found you! I love you, and I’d like to marry you.
Cinderella (радостно): Oh, yes, my Prince, I love you too. 
Золушка снимает старый фартук. На ней красивое платье.
Presenter: Happy End! Thank you for your attention.

  • Подведение  итогов. 
  • Рефлексия (5 мин)

Thank you  for your  active  work. And now  I’d like to know  your attitude to the lesson. Draw  this  smiley face  if  you  liked   the  lesson and did  the  tasks  without  problems. Draw  this  smiley face if you  liked  the lesson but  you have  some  mistakes and  didn’t  understand  some  tasks. Draw this  smiley face  if  you didn’t  like  the  lesson and   didn’t  understand a  lot  of  tasks.

Используемые источники:

  1. Ожиганова Е.В. Инсценировка сказки Ш. Перро «Золушка» на  английском языке  
Сценарий учебно-воспитательного мероприятия «Путешествие в мир сказок» («Travelling to the World of Fairy Tales»)

Следите за новостями в соцсетях

Вконтакте Телеграм Одноклассники

А также подписывайтесь на канал Научно-образовательный вестник «Pedproject.Moscow» в Telegram